O biznesie z innej strony. Szukam w świecie finansów tego, co nietypowe: ciekawych pomysłów na biznes, spółek, które różnią się od innych. Ten blog powstał właśnie z fascynacji tym, co ludzie robią dla i z pieniędzmi oraz co pieniądze robią z ludźmi...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Robert Ogłodziński
Szukam w świecie finansów tego, co nietypowe: ciekawych pomysłów na biznes, spółek, które różnią się od innych, nisz w gospodarce i zaskakujących pomysłów na robienie pieniędzy. Ten blog powstał właśnie z fascynacji tym, co ludzie robią dla i z pieniędzmi oraz co pieniądze robią z ludźmi...
RSS


RSS
czwartek, 03 lutego 2011

W środę po południu naszego czasu w Queensland uderzył cyklon Yosi (zapowiadałem to tu). Żywioł plus wcześniejsze powodzie zniszczyły - według wstępnych szacunków - 15 proc. upraw trzciny cukrowej w Australii. Ma to kosztować tamtejszy przemysł cukrowniczy pół miliarda dolarów.

Po tych informacjach ceny cukru na świecie doszły do poziomu najwyższego od 30 lat (zresztą podobnie dzieje się z innymi produktami żywnościowymi - można przeczytać o tym tu).

Australia jest trzecim największym eksporterem cukru po Brazylii i Tajlandii. Odpowiada za 7 proc. światowej produkcji. Po piętach depczą jej Indie. I dla nich kataklizmy w Australii mogą być jak wygrana na loterii. Brazylia, Tajlandia oraz właśnie Indie już zapowiedziały, że zwiększą produkcję, by powstrzymać galopadę cen na rynkach.

 

17:49, oglodzinski
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2