O biznesie z innej strony. Szukam w świecie finansów tego, co nietypowe: ciekawych pomysłów na biznes, spółek, które różnią się od innych. Ten blog powstał właśnie z fascynacji tym, co ludzie robią dla i z pieniędzmi oraz co pieniądze robią z ludźmi...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Robert Ogłodziński
Szukam w świecie finansów tego, co nietypowe: ciekawych pomysłów na biznes, spółek, które różnią się od innych, nisz w gospodarce i zaskakujących pomysłów na robienie pieniędzy. Ten blog powstał właśnie z fascynacji tym, co ludzie robią dla i z pieniędzmi oraz co pieniądze robią z ludźmi...
RSS


RSS
wtorek, 10 stycznia 2012

Tak przynajmniej sugeruje najnowszy raport dotyczący majątku posiadanego przez zorganizowane grupy przestępcze we Włoszech.

Największa włoska organizacja zrzeszająca właścicieli sklepów Confesercenti, sugeruje, że trzy największe grupy mafijne (Cosa Nostra, Camorra i ‘Ndrangheta) mają zasoby gotówki na poziomie 65 miliardów euro. (Dla porównania: włoskie banki potrzebują zwiększyć swoje kapitały o... 15 mld euro).

Confesercenti przestrzega, że w kryzysie i przy utrudnionym dostępie do kredytów bankowych, dla wielu drobnych przedsiębiorców zwrócenie się o pieniądze do mafii to wybór między przetrwaniem a bankructwem. - Mafia jest dziś jedną grupą, która może pozwolić sobie na inwestycje - ogłosił Marco Venturi, szef Confesercenti. Mafijne pieniądze coraz częściej przenikają do legalnych biznesów, a ”szemrani” inwestorzy coraz śmielej podążają ze swoimi ”inwestycjami” z Południa Włoch (czyli swojego matecznika) na bogatą Północ.

Według Venturiego zorganizowane grupy przestępcze kontrolują już niemal cały hazard (także legalny), wywóz śmieci oraz spore porcję rynku budowlanego. Dodał też - jak informuje portal internetowy MafiaToday - że mafia wchodzi również w nowe sektory gospodarki, które do tej pory jej nie interesowały. Choćby branżę sportową czy opiekę zdrowotną.

Roczne obroty grup mafijnych we Włoszech szacuje się na 140 miliardów euro i 100 miliardów euro.

 Nie tak dawno, szef EBC, a wtedy szef włoskiego banku centralnego Mario Draghi, wyliczał, że biznesy samej tylko kalabryjskiej ‘Ndranghety stanowią 3 proc PKB. A jeśli policzyć włsoką mafię jako jedną ”spółkę” to wartość ich biznesu osiągnęłaby 7 proc. włoskiego PKB. Całkiem nieźle.

16:30, oglodzinski
Link Komentarze (5) »