O biznesie z innej strony. Szukam w świecie finansów tego, co nietypowe: ciekawych pomysłów na biznes, spółek, które różnią się od innych. Ten blog powstał właśnie z fascynacji tym, co ludzie robią dla i z pieniędzmi oraz co pieniądze robią z ludźmi...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Robert Ogłodziński
Szukam w świecie finansów tego, co nietypowe: ciekawych pomysłów na biznes, spółek, które różnią się od innych, nisz w gospodarce i zaskakujących pomysłów na robienie pieniędzy. Ten blog powstał właśnie z fascynacji tym, co ludzie robią dla i z pieniędzmi oraz co pieniądze robią z ludźmi...
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

5 rzeczy, które można wziąć w leasing (innych niż auto, komputer czy nieruchomość)

Mamy sobotę, a więc czas na "okienko" poświęcone rozliczeniom w firmach, księgowości, podatkom etc. Dziś - trochę przydatnych wiadomości o nietypowym leasingu.

Leasing jest jednym z najpopularniejszych źródeł finansowania zewnętrznego w firmach. Najczęściej leasingujemy samochody, nieco rzadziej komputery i nieruchomości. Ale to nie wszystko co można wziąć w leasing. Czy wiedzieliście, że w leasing możemy wziąć również maszyny, linię technologiczną, a nawet cały zakład!

Jak, kiedy i czy warto to robić, zapytałem Sławomira Ekmana, dyrektora w firmie 24EasyAudit

 

Leasing maszyny

Obok wspomnianych samochodów czy komputerów dość powszechnym przedmiotem umowy leasingowej stały się maszyny, a wśród nich m. in. wózki widłowe, maszyny budowlane i drogowe, maszyny do obróbki drewna i metalu, wszelkiego rodzaju maszyny drukarskie, a nawet maszyny do pakowania czy foliowania.

Maszyny możemy wziąć zarówno w leasing finansowy, jak i operacyjny. Obecnie na rynku istnieje znaczna liczba finansujących (firm leasingowych), co przekłada się dla leasingobiorcy na możliwość wyboru wariantu dla niego najkorzystniejszego.

Pamiętajmy, że leasing finansowy w swej istocie sprowadza się do tego, że to korzystający wykazuje maszynę w swoich aktywach, dzięki czemu dokonuje od niej odpisów amortyzacyjnych (które stanowią koszty uzyskania przychodu).

Leasing linii technologicznej

Tempo postępu technologicznego wymusza na przedsiębiorcach nieustanne modernizowanie parku maszynowego, co w efekcie przekłada się na zwiększenie konkurencyjności, poprawienie jakości oraz różnicowanie produktów. Innowacyjność stała się nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki.

Czy jednak możemy myśleć o leasingu nie pojedynczej maszyny, ale całej linii technologicznej? Oczywiście! Firmy leasingowe wyszły naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców: obecnie w leasing można wziąć również linię technologiczną przeznaczoną np. dla zakładów mięsnych, jak i produkcji ceramiki budowlanej.

Leasing zakładu produkcyjnego

A co jeśli nasze przedsiębiorstwo nie jest w najlepszej kondycji finansowej? Nie planujemy wszakże powiększenia stanu środków trwałych, ale chcemy ratować nasz zakład. Pewnie niewielu przyjdzie do głowy pomysł oddania go w leasing zwrotny!

Obok leasingu finansowego oraz operacyjnego występuje trzeci jego rodzaj: leasing zwrotny. W swej istocie sprowadza on się do tego, że przedsiębiorca sprzedaje nieruchomość lub maszynę firmie leasingowej, od której następnie na podstawie umowy bierze tę nieruchomość lub maszynę w leasing. Po wygaśnięciu umowy istnieje możliwość jej wykupu, ponieważ leasing zwrotny może być zawierany zarówno jako leasing finansowy, jak i operacyjny.

Leasing pracowników

Pewnie wielu z nas będzie zdziwionych, że w leasing możemy wziąć również pracowników. Leasing pracowniczy jest zbliżony do umowy wynajmu pracowników, ale przynosi on dodatkowe korzyści pracodawcy.

Tym razem postawmy się w roli właściciela hipermarketu. Jego działalność cechuje pewna sezonowość: w okresie przedświątecznym ludzie robią zdecydowanie więcej zakupów, więc zapotrzebowanie na pracowników w marketach jest w tym okresie większe.

Pracodawca może się zatem udać do agencji pracy tymczasowej i podpisać z nią umowę leasingową. Dzięki temu nie musi martwić się kosztami związanymi z odprawami emerytalnymi dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę czy kosztami związanymi z okresem wypowiedzenia dla takiego pracownika. Jedynym kosztem, jaki ponosi, jest wynagrodzenie płacone agencji (zazwyczaj w oparciu o płacę pracownika).

Leasing sprzętu

Na koniec rozważmy kwestię szeroko pojętego leasingu sprzętu. Możemy leasingować zarówno sprzęt medyczny na potrzeby medycyny ogólnej, stomatologii, farmacji czy weterynarii lub kosmetologii, jak i sprzęt biurowy i to nie tylko komputery, ale również drukarki, skanery, kserokopiarki, oprogramowanie, centrale telefoniczne, kasy fiskalne, a nawet IT.

Oferta leasingodawców jest tak szeroka, jak szerokie są potrzeby przedsiębiorców. Pamiętajmy jednak, że im bardziej specjalistyczny sprzęt czy maszyna, tym nieco mniejsza ilość firm leasingowych specjalizujących się w tego typu działalności.

Leasing podatkowy a bilansowy

Kwalifikacja umowy jako leasing finansowy lub leasing operacyjny nie jest kwestią ani łatwą, ani tak oczywistą, jak wydaje się większości księgowych. Niestety, grono z nich umowę leasingową kwalifikuje jako operacyjną tylko dlatego, że finansujący tak tę umowę nazwał. Jest to nieprofesjonalne i niezgodne z prawem podatkowym oraz bilansowym!

Większość osób kiedy tylko widzi zapis w umowie, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, kwalifikuje ją jako leasing finansowy. Jest to zgodne ale jedynie pod warunkiem, że rozstrzygamy kwestie podatkowe. Prawo bilansowe przedstawia zupełnie inne warunki uznania leasingu za finansowy lub operacyjny. Szczegółowe przesłanki do uznania umowy za leasing finansowy zawarte zostały odpowiednio w ustawie o rachunkowości oraz w Ustawie o CIT.

Takie uproszczenie (traktowanie prawa bilansowego na równi z podatkowym) jest prawidłowe tylko w przypadku tych podmiotów, na których nie ciąży obowiązek badania sprawozdań finansowych przez biegłego rewidenta.

Humor wspiera 24EasyAudit.pl, więcej humoru na Gagfin.pl


Humor wspiera 24EasyAudit.pl, więcej humoru na Gagfin.pl

sobota, 05 października 2013, oglodzinski

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: