O biznesie z innej strony. Szukam w świecie finansów tego, co nietypowe: ciekawych pomysłów na biznes, spółek, które różnią się od innych. Ten blog powstał właśnie z fascynacji tym, co ludzie robią dla i z pieniędzmi oraz co pieniądze robią z ludźmi...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Robert Ogłodziński
Szukam w świecie finansów tego, co nietypowe: ciekawych pomysłów na biznes, spółek, które różnią się od innych, nisz w gospodarce i zaskakujących pomysłów na robienie pieniędzy. Ten blog powstał właśnie z fascynacji tym, co ludzie robią dla i z pieniędzmi oraz co pieniądze robią z ludźmi...
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

Test portfela, czyli najbardziej "uczciwe" miasta świata

Gdzie mieszkają najbardziej uczciwi ludzie? Spróbował to sprawdzić "Reader's Digest".

Redakcja zrobiła eksperyment. W 16 miastach świata "zgubiła" po 12 portfeli.

W każdym portfelu był ekwiwalent 50 dolarów amerykańskich w lokalnej walucie. A także: imię i nazwisko właściciela, jego numer telefonu, rodzinne zdjęcie oraz wizytówka.

"Lost Wallet" test to tylko zabawa, daleko mu od naukowego eksperymentu (warunki przeprowadzania testów w poszczególnych miastach nie były bowiem identyczne). Ale i tak wyniki są zaskakujące.

Nikomu nie życzę zgubienia portfela, ale polecam zerknięcie na ranking. Pokazuje, w którym kraju szanse na odzyskanie zguby są większe, a w którym - prawie żadne.

 

Gotowi?

 

Lizbona

 

Lizbona, stolica Portugalii. Popularny kierunek wypraw turystycznych Polaków. Uwaga! Jedziesz tam, to dobrze pilnuj swoich bagaży. Test "Reader's Digest" pokazał, że szanse na odzyskanie zgubionego portfela w Lizbonie są minimalne. Do "właścicieli" wrócił tylko 1 na 12 portfeli.

 

Madryt

 

Madryt. Piękne miasto. Ale także lepiej tu nie gubić portfela. Właścicieli odnalazły tylko 2 z 12.

 

Praga

 

Dla mnie pierwsze duże zaskoczenie. Praga? Ale dlaczego Praga? [czeska - dodam]. Cóż, w stolicy naszych południowych sąsiadów tylko 3 na 12 portfele zostały zwrócone.

 

Zurich

Rio

Bukareszt

 

Zurich (ten w Szwajcarii), Rio de Janerio w Brazylii i rumuński Bukareszt. Mieszkańcy tych miast wypracowali podobny wynik. Do właścicieli wróciły po 4 na 12 zagubionych portfeli. Zdziwieni?

 

Londyn

Warszawa

 

Co ma Londyn wspólnego z Warszawą? No i tu i tu są nasi. W sensie, pewnie więcej Polaków w Londku niż Brytyjczyków w całej Najjaśniejszej. W każdym razie: i w Londynie i w Warszawie do właścicieli wróciło 5 z 12 portfeli.

 

Ljubljana

Berlin

 

Tak jak Londyn lgnie do Wawy, albo Wawa do Londynu, tak słoweńska Ljubljana łączy się w "uczciwości" z Berlinem. Do domu drogę odnalazło 6 na 12 zgubionych pugilaresów.

 

Amsterdam

 

Moskwa

 

Amsterdam. Miasto w depresji. Ale nie na tyle dużej, by nie poszukać właściciela portfela, który zostawił w środku swój numer telefonu. 7 portfeli z 12 wróciło. Podobną skuteczność w lokalizowaniu właścicieli portfeli, którzy załączyli do portfela swoje namiary odnotowano w Moskwie.

 

Nowy Jork

Budapeszt

 

Po osiem portfeli z 12 odnalazło właścicieli w Nowym Jorku i Budapeszcie.

 

Bombaj

 

Pierwsza liga. Indie. Bombaj. 9 na 12 portfeli odnalazło właścicieli. Zaskoczeni? Ja jestem pod wrażeniem.

 

HelsinkiJeśli zakochać się, to tylko w Warszawie. Jeśli gubić portfel, to tylko... w Helsinkach. Mieszkańcy stolicy Finlandii okazali się najuczciwsi w teście "Reader's Digest". Mieszkańcy Helsinek zwrócili aż 11 na 12 zagubionych portfeli.

Pewnie wszyscy sobie teraz zadają pytanie, kto znalazł ten 12...

 

Macie przygody z serii "zgubiłem - ktoś oddał / nie oddał" lub "znalazłem -  oddałem / nie oddałem"?

poniedziałek, 30 września 2013, oglodzinski

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2015/05/20 08:19:57
Już wiadomo gdzie jechać najlepiej na wakacje :-))) i nie martwić się zgubieniem portfela, co niestety często ma miejsce na wczasach.